Koszty instalacji grzewczych w 2024 roku. (robocizna i materiały)

Koszty instalacji grzewczych w 2024 roku. (robocizna i materiały)

Spis treści

Rodzaje instalacji grzewczych

Wybór instalacji grzewczej - na co zwrócić uwagę?

Koszty instalacji grzewczych w 2024 - porównanie

Mimo, iż na kalendarzu wyraźnie widać, że jest drugi miesiąc roku, teoretycznie ten najzimniejszy, za oknem jesienna aura i temperatury dochodzące nawet do dziesięciu stopni na plusie. Taka nietypowa dla lutego pogoda nie zmienia faktu, że instalacja grzewcza to kluczowy temat podczas zakupu nieruchomości, budowy domu, czy remontu. W obliczu ciągle zmieniających się i coraz bardziej rygorystycznych przepisów Unii Europejskiej wiele osób sięga po ekologiczne rozwiązania, takie jak powietrzna pompa ciepła. Dodatkowo, programy rządowe na zakup nieruchomości i inflacja oddziałują na rynek instalacji grzewczych. Warto, aby zarówno deweloperzy jak i prywatni inwestorzy przy wyborze instalacji grzewczej wzięli pod uwagę powyższe czynniki. Ważną kwestią są także koszty i prognozy dostępności różnych surowców i paliw do ogrzania budynku.

Aby omówić koszty instalacji grzewczych w 2024 roku - materiały i robociznę - sprawdzamy sytuację na rynku na przykładzie wolnostojącego domu parterowego o powierzchni 87m2 z nieogrzewanym garażem o powierzchni 26m2, który styka się z domem wzdłuż całej ściany bocznej. Wspomnimy też o mieszkaniach. Aby wyliczyć koszty pompy ciepła i innych form ogrzewania skontaktowaliśmy się bezpośrednio z Fachowcami instalującymi pompy ciepła i ogrzewanie podłogowe, porównaliśmy ceny materiałów na rynku oraz skonsultowaliśmy się ze specjalistami. Zapraszamy do lektury!

Rodzaje instalacji grzewczych

Ze względu na pochodzenie energii do ogrzania domu możemy wyróżnić najpopularniejsze:

· ogrzewanie elektryczne,

· ogrzewanie gazowe,

· ogrzewanie węglowe (do tej kategorii zaliczymy także drewno i pellet ze względu na podobieństwo jeśli chodzi o kocioł).

Ogrzewanie elektryczne

Podczas gdy instalacja grzejników elektrycznych może wiązać się z dużymi kosztami użytkowania, wydajna pompa ciepła to koszty użytkowania w naszym przypadku około 2000 - 3000 zł/ rok. Gruntowa pompa ciepła jest rzadszym wyborem ze względu na większe fundusze potrzebne do instalacji; z drugiej strony, jej powietrzna kuzynka szybko zyskuje na popularności. Wyróżniamy dwa rodzaje powietrznej pompy ciepła - podczas, gdy pompa ciepła powietrze - powietrze działa głównie jak klimatyzacja, pompa woda - powietrze podgrzewa także wodę użytkową i może być podłączona do ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie gazowe

Kocioł gazowy działa na podobnej zasadzie do tradycyjnych kotłów węglowych, z tą różnicą, że spalana jest mieszanka gazu i tlenu, następnie podgrzewana jest woda, która ogrzewa dom. Należy zaznaczyć, że dostępność gazu w Polsce w przyszłości jest poddawana wątpliwości; to oznacza, że planowanie inwestycji związanej z instalacją kotła gazowego niesie pewne ryzyko. Jeden z naszych fachowców firma wspomina o dywersyfikacji źródeł energii (www.youtube.com/watch?v=JQIs5-3Fq5E&t=1646s), co w przypadku ogrzewania na gaz jest pewnym rozwiązaniem - w tym przypadku należy uzbroić się także w inne źródło ciepła w domu takie jak na przykład kominek lub pieco-kominek.

Ogrzewanie węglowe (także na drewno i pellet)

W domach ciepło nierzadko pochodzi ze spalania węgla (drewna, pelletu, ekogroszku) w kotle. Nie zapominajmy, że ciepłą woda w miastach pochodzi z tego samego źródła - w ciepłowniach spalanie węgla wytwarza ciepło potrzebne do podgrzania wody miejskiej.

W blokach mieszkalnych i kamienicach najczęściej występuje centralne ogrzewanie - tutaj gorącą wodę dostarcza miasto lub gmina, ciepła woda najczęściej pochodzi z ciepłowni, gdzie spalany jest węgiel. Mieszkańcy nie mają zbyt dużego wyboru, mogą jedynie dokupić klimatyzator. Dobrze jednak przed podjęciem tej decyzji uzyskać zgodę administracji na instalację urządzenia. Nie każdy budynek, a zwłaszcza taki, który jest na liście zabytków, może wyróżniać się industrialnymi cudami techniki na swojej elewacji. Nie zmienia to jednak faktu, że podczas naszego dochodzenia na temat kosztów ogrzewania natrafiliśmy na pompę ciepła nawiązującą wyglądem do stylu zakopiańskiego! Może na taką konserwator zabytków by się zgodził?

Wybór instalacji grzewczej - na co zwrócić uwagę?

Koszty ogrzewania

Instalowanie ogrzewania to, jak każda inwestycja, to przedsięwzięcie niosące skutki długoterminowe. Poza kosztami materiałów i robocizny pamiętajmy o kosztach użytkowania instalacji w przyszłości. Jakość materiałów i nawet lokalizacja mogą mieć wpływ na cenę całego przedsięwzięcia. Dodatkowo, niektóre usługi, takie jak wykonanie ogrzewania podłogowego, są w niektórych firmach wyceniane indywidualnie, co oznacza, że warto poprosić o wycenę, nie sugerując się jedynie ceną rynkową i przybliżonymi wyliczeniami.

Kolejną kwestią budżetową jest jedna ze stałych prawd życiowych - podatki. Warto by zwrócili Państwo uwagę czy specjalista od pompy ciepła czy ogrzewania podłogowego podaje cenę z VAT (8%) czy bez niego.

Ogrzewanie, a wielkość budynku i jego przeznaczenie

Podczas gdy biura mogą posiadać grzejniki wbudowane w podłogę, domy rodzinne już niekoniecznie muszą z takowych korzystać. Nie można na nich powiesić mokrych rękawiczek po lepieniu bałwana! To także dość logiczne, że większy budynek potrzebuje wydajniejszej i czasem innej instalacji grzewczej, zapytajmy specjalistę czy wziął to pod uwagę. Przykładowo, domek letniskowy będzie potrzebował mniej ciepła niż dom użytkowany cały rok. Obecność garażu, rodzaj okien i ocieplenia to kolejne aspekty, o których należy pamiętać by odpowiednio dobrać rodzaj instalacji cieplnej, a następnie wyliczyć koszty.

Pamiętajmy o tym, że powierzchnia domu na planie może się różnić od podstawy z której liczymy, na przykład, koszty instalacji ogrzewania podłogowego. Podczas gdy plan naszego domu pokazywał powierzchnię pokoi 87m2, firma wyceniająca prace rozpisała to w ofercie jako budynek o powierzchni całkowitej 111.90 m2 i ogrzewanej 98.70 m2. Najlepiej więc dołożyć zawsze zapas w wysokości kilku-kilkunastu procent przy wyliczaniu budżetu.

Koszty instalacji grzewczych w 2024 - porównanie

Porównanie wszystkich rodzajów instalacji grzewczych

Na podstawie ofert, które otrzymaliśmy od Fachowców, nakreśliliśmy zestawienie kosztów poszczególnych instalacji.

Uśrednione wartości dla domu o powierzchni 87m2 na podstawie danych z I-II 2024, materiały + robocizna

Instalacja pompy ciepła - 35 660 zł

Instalacja kotła gazowego - 32 250 zł

Instalacja kotła węglowego - 17 000 zł

Instalacja CO w mieszkaniu 87m2 - same grzejniki bez bojlera - 15 000 zł

Ile kosztuje pompa ciepła?

Poniżej podajemy przykładowe oferty, które otrzymaliśmy. Podajemy ceny brutto (z VAT 8%).

Wycena 1

Instalacja pompy ciepła marki Panasonic (5kW) 30 000 - 34 000 zł

Pompa ciepła - 20 000 - 30 000 zł

Robocizna ok. 4 000 zł

(Opcjonalnie) Rekuperacja 25 000 - 30 000 zł (rozłożenie kanałów + robocizna)

Wycena 2

Pompa ciepła Thermia Legend 6 (2,4kW) - 42 300 zł

Robocizna: 2 900 zł

Materiał instalacyjny: 6 700 zł

Widełki cenowe pomp ciepła różnych marek

Samsung 16 342 - 53 239 zł

Panasonic 14 050 - 38 770 zł

Bosch - 16 993 - 57 513 zł

Viessmann 10 067 - 49 424 zł

Cena instalacji pieca gazowego

Ceny kotłów gazowych są bardzo różne w zależności od parametrów. Mogą się wahać nawet w granicach 4 000 - 40 000 zł, choć standardowy i popularny kocioł to koszt zamykający się w 10 000 zł. Kotły gazowe kondensacyjne o większej wydajności są oczywiście droższe, choć większa inwestycja może się zwrócić w postaci większej mocy. Piece gazowe można także rozróżnić na jednofunkcyjne - jedynie ogrzewające pomieszczenia oraz dwufunkcyjne - dodatkowo podgrzewają wodę użytkową.

Ogrzewanie na węgiel, drewno i pellet - kotły

Średnia cena instalacji pieca węglowego - 2 168 zł

Ceny standardowych kotłów węglowych 6 - 12 000 zł

CO miejskie

Centralne ogrzewanie, dzięki któremu można korzystać z ciepłej wody dostarczanej przez gminę, należy do najtańszych instalacji grzewczych. Montaż jednego grzejnika to około 100 - 200 zł/ szt. Reszta kosztów jest zależna od wielkości mieszkania, rodzaju rur i półki cenowej Fachowca. Ceny grzejników w popularnym markecie budowlanym to 250 - 7 600 zł - standardowy grzejnik to koszt maksymalny 500 zł.

Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe?

Nie zapominajmy, że koszt kotła lub pompy ciepła to nie jedyny wydatek. Wielu Polaków decyduje się obecnie na ogrzewanie podłogowe, którego koszty także należy uwzględnić w budżecie.

Koszty ogrzewania podłogowego wahają się w granicach 120-200 zł/m2 netto (bez wylewki).

Sama wylewka to około 50zł/m2, ale wylewka betonowa z izolacją termiczną i akustyczną może dojść już do 200 zł/m2. Robocizna przy zalewaniu betonem ogrzewania podłogowego to szacunkowy koszt 50zł/m2. Poniżej zamieszczamy przykładowe oferty, które otrzymaliśmy.

Wycena 1 (bez wylewki i izolacji)

Podłogówka w systemie:

Uponor 98,70 m2 x 179 zł/m2 = 17 667,30 zł

Pipelife 98,70 m2 x 155 zł/m2 = 15 298,50 zł

Hydraulika:

Wykonanie kompletnej instalacji wodno-kanalizacyjnej wraz z cyrkulacją - robocizna i materiały

• Montaż 95,00 zł/pkt x 42 pkt. = 3 990 zł

• Materiał - cena katalogowa netto ok. 6 500 zł

Łącznie ok. 10 490,00 zł

Wycena 2

Ogrzewanie podłogowe 135 zł/m2 (netto - bez 8% VAT) = 13 365 zł netto (14 434,20 zł z VAT)

Instalacja grzewcza w domu to kluczowy aspekt nieruchomości i, jak widać z powyższego zestawienia, szeroka gama możliwości nieco utrudnia wybór. Mamy nadzieję, że przemyślenie wszystkich powyżej wypisanych czynników pomoże Państwu dokonać najkorzystniejszego wyboru. Nasi Fachowcy szybko, sprawnie i solidnie zamontują wybraną przez Państwa instalację grzewczą.

Poszukujesz fachowca do instalacji grzewczej sprawdź kategorie, które pomogą Ci wybrać fachowca dla siebie.

Instalacje pompy ciepła: https://www.mam-fach.info/oferty/montaz-i-naprawa/montaz-pomp-ciepla

Montaż pieców i kotłów: https://www.mam-fach.info/oferty/montaz-i-naprawa/montaz-piecow-i-kotlow

Przykłady profili naszych fachowców którzy specjalizują się w montażu instalacji grzewczych w różnych regionach Polski:

Firma Euro-Piec z Dziękowa - www.mam-fach.info/profil/europiec

źródło: https://www.mam-fach.info/oferta/montaz-kotlow-zgazowujacych-drewno-EV0DraitiL?

Firma  MK Instalacje z Łodzi zajmująca się montażem pomp ciepła - www.mkinstalacje.mam-fach.info

źródło: https://www.mam-fach.info/oferta/montaz-pomp-ciepla-gp5UvB6WMT?

Firma PHU HYDARL z Ciechanowa https://www.mam-fach.info/profil/hydral

źródło: https://www.mam-fach.info/oferta/pompy-ciepla-kotlownie-gazowe-hydraulika-fd4eEmX2Ou?

Alternatywne źródła ciepła w formie nowoczesnych kominków. Firma Arpabud z Łęcznej - https://www.mam-fach.info/profil/apart

źródło: https://www.mam-fach.info/oferta/wykonanie-zabudowy-kominka-KIcqETqPNt?