Szacunkowy koszt remontu łazienki w 2024 roku

Szacunkowy koszt remontu łazienki w 2024 roku

Podczas, gdy cieknący kran, czy toaleta pamiętająca czasy PRL mogą spędzać sen z powiek ich użytkownikom, remont łazienki to także twardy orzech do zgryzienia dla laika w temacie renowacji. Gdy jednak mało reprezentatywny wygląd pomieszczenia przechyli szalę i decyzja zapadnie - jak podejść do tematu remontu łazienki? Jakich kosztów można się spodziewać? Czy lokalizacja ma w tym przypadku znaczenie? Na te i inne nurtujące Państwa pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.


Spis treści
Co przemyśleć przed rozpoczęciem remontu?
Rodzaje kosztów,
Koszty materiałów w 2024,
Koszty, a lokalizacja.

Warto nadmienić, że łazienka, na której przykładzie wyliczyliśmy szacunkowy wydatek na remont ma 5,2 m2, znajduje się w centrum dużego miasta, w budynku z windą. Wyposażenie pomieszczenia obejmuje: wannę w zabudowie, toaletę w zabudowie i umywalkę. W grę wchodzi skucie płytek pokrywających całą podłogę i wszystkie ściany do sufitu na wysokości ok. 2,5 m. Te informacje są istotne z tego względu, że niektóre ekipy remontowe, z którymi przeprowadziliśmy wywiad dostosowują cenę, biorąc także pod uwagę lokalizację, czy obecność windy w budynku.

Co przemyśleć przed rozpoczęciem remontu?
Jak mówi Mała Księga Przysłów Polskich (S. Nyczaja), ,,jak Pan Bóg murarzy stworzył to trzy dni płakał." Zatem, żeby po odnowieniu wnętrza Państwa łazienki móc dla odmiany świętować, polecamy dokładnie przemyśleć wiele aspektów tego przedsięwzięcia. Jak wiadomo, wnętrza mają służyć na długie lata, więc zadajmy sobie pytanie: ,,Jak będziemy używać łazienki za rok czy pięć?" Takie sytuacje jak powiększenie rodziny czy zamieszkanie z niepełnosprawnym członkiem rodziny mogą skłonić do kolejnego remontu, którego dzięki dogłębnym przemyśleniu sprawy wcześniej można uniknąć. Jakość materiałów, rodzaj białego montażu (w zabudowie lub wolnostojący), remont częściowy czy całościowy wraz z wymianą instalacji to kolejne kwestie warte przemyślenia. Ustalenie budżetu to sprawa oczywista, ale wpływ remontu na życie prywatne czy pracę domowników już takie nie jest. Może warto na czas remontu odwiedzić rodzinę?

Rodzaje kosztów
Dwa podstawowe koszty przy wykańczaniu lub remoncie łazienki to robocizna i cena materiałów. Nie należy jednak zapomnieć o dodatkowych usługach czy nieprzewidzianych sytuacjach. To oznacza, że do szacunkowego kosztu warto dodać zapas, który zapewni środki w sytuacji, gdy coś pójdzie nie tak.

Koszty materiałów w 2024
Galopująca inflacja w ostatnich latach spowodowała znaczny wzrost cen materiałów. Przy odrobinie szczęścia można jednak upolować intratne oferty w popularnych marketach budowlanych. Rozstrzał cen jest szeroki - ceny płytek typu gres szkliwiony wahają się między 30 zł a 260 zł za m2. Podajemy zatem widełki cenowe przykładowych elementów i całość kosztów związanych z materiałami.

Toaleta (bez zestawu podtynkowego) 400-1000 zł
Wanna 350 - 1500 zł
Umywalka/ szafka z umywalką 200 - 1500 zł
Płytki 30 - 260 zł/m2
Lampa 25 - 500 zł

Uśredniony koszt całkowity:
(wliczając toaletę, umywalkę, wannę, dwie szafki łazienkowe, farbę, płytki, lustro, fugę, silikon, klej do płytek): 7628 zł.

Koszty, a lokalizacja
Fachowcy z naszego serwisu wykazali się dużym zaangażowaniem w odpowiedź na nasza prośbę wyceny remontu przykładowej łazienki. Co ciekawe, najwyższa podana stawka za robociznę została odnotowana w Krakowie i wyniosła aż 16 000 zł, podczas gdy najniższą cenę, 5500-6000 zł, zaproponowała firma z Lublina.

Mogłoby się wydawać, że największe miasta będą najwyżej uplasowały się w rankingu, jeśli chodzi o koszty. To jednak złudne założenie - z ciekawości zapytaliśmy o wycenę remontu naszej przykładowej łazienki także w małym miasteczku, w Lubinie (68 tys. mieszkańców), gdzie koszt robocizny zaproponowany przez fachowców wahał się pomiędzy 8 000 zł a 12 000 zł, co znacząco nie odbiega od kosztów w największych miastach w Polsce.

Przykładowe koszty robocizny remontu łazienki 5,2m2:
Kraków 16000zł
Szczecin 135000 zł
Łódź 11700 zł
Poznań 85000 zł
Lublin 8000 zł

Podsumowując, na remont łazienki w 2024 roku warto odłożyć kwotę w granicach 16 000 zł - 24 000 zł.

Jak widać, możliwe koszty odnowienia łazienki mogą się diametralnie różnić. Pamiętajmy o przemyśleniu budżetu, jakości materiałów i wpływu remontu na codzienne funkcjonowanie lokatorów. Niezbędna będzie także poduszka finansowa na nieprzewidziane wydatki. Wierzymy, że z ekipą fachowców z naszego portalu mam-fach.info wyremontują Państwo łazienkę, a efekty przewyższą wszelkie oczekiwania.

Nasz portal oferuje kategorie dostosowane stricte do remontu łazienki. Jednak podczas wyszukiwania ofert większość naszych fachowców oferuje swoje usługi za kompleksowe wykonanie zlecenia i tam ogłaszają się w kategorii remont mieszkania lub remont domu.

Poszukujesz fachowców związanych z dowolnym rodzajem remontu kompleksowo sprawdź tutaj

Przykładowe profile naszych fachowców, którzy na co dzień remontują łazienki:

Profil Pan Robert Ożóg z Łęcznej - https://phurelaks.mam-fach.info

Krystian Kraśny remont łazienki | Mam Fach
krystian_krasny_remont_lazienki_chabsko_2024

Profil firmy Nowy kąt z Budziska nowy-kat.mam-fach.info

nowy_kat_remont_lazienki_budziska

Profil Pana Ariana Sołtysa z Lublina apart.mam-fach.info

adrian_soltys_remont_lazienki_lublin_2024